Aktualności - Z życia Ośrodka 2014r.

WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
WIELKANOC 2014

Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego "Alleluja" życzą: Dyrektor, Uczestnicy i Pracownicy Powiatowego Ośrodka Wsparcia ”PRZYSTAŃ” we Włodawie.


POŻEGNANIE ZIMY
01.04.2014 - ORCHÓWEK

Z lekkim opóźnieniem spowodowanym pogodą, pożegnaliśmy zimę w Kiszarni, w Orchówku. Przy ognisku i grillowanych kiełbaskach bawiliśmy się wyśmienicie. Najważniejszym punktem naszej wyprawy, było jednak pożegnanie z Marzanną. Spaliliśmy ją z okrzykami: żegnaj Zimo - witaj Wiosno! Było jej trochę szkoda, ale nic to, najważniejsza jest przecież tradycja. Wszystkim dopisywały humory, oprócz naszej Marzanny.


TURNIEJ KARCIANY
31.03.2014 - WŁODAWA

W miesiącu marcu odbył się Turniej Karciany. Do rywalizacji stanęło 15 uczestników naszego Ośrodka. Po długich i zaciekłych rundach wyłoniono 5 finalistów, którzy zmierzyli się w walce o zwycięstwo. Emocji było co niemiara ale podczas całego turnieju obowiązywała zasada „fair play”. Celem Turnieju była integracja uczestników, a także kształtowanie postawy sportowej rywalizacji oraz kulturalnego zachowania wobec przeciwnika.


WYJŚCIE DO CUKIERNI
27, 27.03.2014 - WŁODAWA

Korzystając z pierwszych dni wiosny wybraliśmy się na długi spacer. Emocjom nie było końca, gdyż główną atrakcją naszej wyprawy było wstąpienie do ciastkarni „Ptyś”, gdzie mogliśmy sobie pozwolić na pyszne, duże i przede wszystkim słodkie ciastka. Po tak obfitych i kalorycznych smakołykach wyruszyliśmy dalej. W doskonałych humorach wróciliśmy do Ośrodka na obiad.


"IGRASZKI Z DIABŁEM"
19.03.2014 - WŁODAWASztukę Teatru Telewizji o takim tytule mieliśmy okazję obejrzeć podczas cyklicznych spotkań w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie. Sztuka ta wprowadziła nas w doskonały nastrój, a po projekcji odbyła się dyskusja na jej temat.


MIEJSKI OŚRODEK SPORTU I REKREACJI
18.03.2014 - WŁODAWA
W ramach aktywnego spędzania wolnego czasu grupa uczestników wraz z opiekunami udała się na Pływalnię Krytą MOSiR we Włodawie. Czekał na nas basen sportowy oraz brodzik dla dzieci z mikrofontanną i gejzerem. Zabawa była na sto dwa:) W drodze powrotnej urządzono mały spacer podczas którego uczestnicy wycieczki wykazali się dużą kondycją fizyczną.


MONASTER ŚW. ONUFREGO.
14.03, 11.04.2014 - JABŁECZNA

Śladami różnych religii odbyliśmy malowniczą wycieczkę do Jabłecznej gdzie zwiedzaliśmy Monaster św. Onufrego. Piękna cerkiew oraz kompleks klasztorny wzbudziły na nas ogromne wrażenie.


DZIEŃ KOBIET.
08.03.2014 - WŁODAWA

Jak co roku, 8 marca obchodziliśmy w Ośrodku Dzień Kobiet. Tego dnia chłopcy złożyli życzenia swoim koleżankom. Nasi dżentelmeni wręczyli wszystkim kobietom piękne bukiety tulipanów. W tym uroczystym dniu chłopcy wzięli na siebie wszystkie obowiązki i dyżury a po złożeniu życzeń zaprosili wszystkie Panie na drobny poczęstunek. Dzień Kobiet upłynął w miłej i sympatycznej atmosferze.


TURNIEJ WARCABOWY.
04.03.2014 - WŁODAWA
Po raz kolejny w naszym Ośrodku odbył się Turniej Warcabowy, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczestników. Został on rozegrany systemem każdy z każdym, a łącznie udział w nim wzięło 14 uczestników Ośrodka. Gra w warcaby uczy panowania nad emocjami, wytrwałego dążenia do celu, umiejętności pokonywania trudności i dyscypliny. Uczy także szacunku dla przeciwnika, wyrabia refleks i szybką orientację.


ZABAWA KARNAWAŁOWA.
03.03.2014 - WŁODAWA

Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach ulubionych wykonawców bawiliśmy się podczas zabawy karnawałowej. Pląsy na parkiecie i wspólne zabawy wyczerpały siły tancerzy. Zwycięzcy licznych konkursów otrzymali nagrody i upominki. Podczas krótkiej przerwy wszyscy uczestnicy udali się na poczęstunek przygotowany przez pracownię kulinarną. Pyszne słodkości dały siłę do dalszej zabawy.


WRĘCZENIE ODZNACZEŃ.
28.02.2014 - LUBLINW Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Na mocy postanowień Prezydenta RP osoby zasłużone w służbie państwu i społeczeństwu zostały uhonorowane Krzyżami Zasługi oraz Medalami za Długoletnią Służbę. Z powiatu włodawskiego, na wniosek Starosty Pana Wiesława Holaczuka, Srebrnym Krzyżem Zasługi została odznaczona Pani Dorota Ostrowska – dyrektor Powiatowego Ośrodka Wsparcia ,,Przystań’’ we Włodawie, która czynnie angażuje się w pomoc osobom niepełnosprawnym i zagrożonym wykluczeniem społecznym.


ZABAWA WALENTYNKOWA.
14.02.2014 - WŁODAWA

„Dzień zakochanych” pod takim hasłem została zorganizowana Zabawa Walentynkowa w naszym Ośrodku. Konkursy przeprowadzone przez terapeutów i opiekunów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Uczestnicy mogli konkurować ze sobą w tańcu, quizie, oraz w wielu innych konkurencjach. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni słodkimi upominkami oraz poczęstunkiem przygotowanym przez pracownię kulinarną. Każdy miał również okazję zademonstrować swoje umiejętności taneczne oraz wokalne.


ZABAWA KARNAWAŁOWA.
30.01.2014 - WŁODAWA
W styczniu nasi uczestnicy bawiliśmy się na balu karnawałowym, na którym obchodzono również urodziny naszych kolegów i koleżanek. Uczestnicy zmierzyli się w przeróżnych konkursach oraz wzięli udział w zabawach tanecznych. O poczęstunek zadbała pracownia kulinarna. Na twarzach wszystkich malowała się radość i zadowolenie.


SPOTKANIE OPŁATKOWE W ZWIĄZKU NIEWIDOMYCH.
23.01.2014 - WŁODAWA
Uczestnicy Ośrodka wzięli udział w spotkaniu integracyjno-opłatkowym Koła Związku Niewidomych we Włodawie. Pani Prezes Koła powitała gości, składając wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą i dzieleniem się opłatkiem, a zakończyło poczęstunkiem i wspólnym śpiewaniem kolęd.


BAL KARNAWAŁOWY
09.01.2014 - WŁODAWA
Co roku SOSW organizuje zabawę karnawałową . W tym roku tematem przewodnim był ,,Kosmos'' Nasi uczestnicy również brali udział w zabawie, przebrani za kosmitów bawili się nieziemsko. Jedna z naszych uczestniczek została królową balu. Liczne konkursy, wspaniała muzyka i fantastyczny prowadzący sprawiły, że już czekamy na następny bal...


WYJŚCIE NA WYSTAWY
08.01.2014 - WŁODAWA
Zorganizowaliśmy wyjście do Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie w celu obejrzenia wystaw: „Dokumenty Powstania Styczniowego„ oraz wystawy pokonkursowej „Roku Tuwimowski”.


SPOTKANIE OPŁATKOWE
20.12.2013 - WŁODAWA
Radosna, życzliwa i rodzinna atmosfera towarzyszyła nam podczas Wigilii. Przy brzmieniu kolęd, łamiąc się opłatkiem wszyscy składali sobie świąteczne życzenia, po czym zasiedli do wspólnej wieczerzy. Potrawy wigilijne przygotowała pracownia kulinarna. Swoją obecnością zaszczycili: Ks. Jarosław Czech – Proboszcz Parafii św. Augustyna w Różance, Wiesław Holaczuk – Starosta Włodawski, Leszek Popik – Kierownik WEiPS Starostwa Powiatowego we Włodawie, Andrzej Lis – Dyrektor DPS „Senior” w Różance oraz Urszula Rudko – Dyrektor PCPR we Włodawie.


,,CHROŃMY ZDROWIE PSYCHICZNE”
17.12.2013 - WŁODAWA
W naszym Ośrodku został rozstrzygnięty konkurs plastyczny, zorganizowany w ramach Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego: ,,Promocja zdrowia psychicznego i profilaktyka zaburzeń psychicznych”. Głównym celem konkursu było rozpowszechnianie wiedzy na temat zdrowia psychicznego. Na konkurs wpłynęło 28 prac wykonanych przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz przez osoby niepełnosprawne z powiatu włodawskiego.


MIKOŁAJKI
06.12.2013 - WŁODAWATradycją naszego Ośrodka stało się, że w grudniu odwiedza nas Św. Mikołaj. Na spotkaniu panowała radosna atmosfera. Uczestnicy wraz z opiekunami wspaniale się bawili. Punktem kulminacyjnym było przybycie Św. Mikołaja, który wraz ze śnieżynkami rozdawał uczestnikom prezenty i bardzo chętnie pozował do zdjęć. Uczestnicy byli mile zaskoczeni z przygotowanych atrakcji oraz prezentów, bo na ich twarzach co chwilę pojawiał się radosny uśmiech.


KONFERENCJA Z OKAZJI WŁODAWSKIEGO DNIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
03.12.2013 - WŁODAWAStowarzyszenia „Łączmy siły” i „Lepsze Jutro” zorganizowały konferencję z okazji Włodawskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta we Włodawie. Jej celem było przypomnienie o problemach ludzi pokrzywdzonych przez los.


„DLA KAŻDEGO COŚ PRZYTULNEGO” WYSTAWA LALEK
03.12.2013 - WŁODAWA

Mięliśmy przyjemność uczestniczyć w wernisażu wystawy „Dla każdego coś przytulnego” w MBP we Włodawie. To wystawa pięknych, kolorowych i niezwykłych lal, autorką prac jest Anna Chudaś...


ZABAWA ANDRZEJKOWA
29.11.2013 - WŁODAWA
Nasz Ośrodek zorganizował zabawę andrzejkową. Były tańce, wróżby, konkursy, pyszny poczęstunek. Już po raz drugi swoją obecnością zaszczyciła nas wspaniała wróżka Justyna, która przepowiedziała nam, że już niedługo cały budynek Ośrodka będzie do naszej dyspozycji. Do tańca przygrywał nam fantastyczny zespół ,,Iskra”.


DEBATA
19.11.2013 - WŁODAWA

W sali konferencyjnej Urzędu Miasta we Włodawie odbyła się otwarta debata, poświęcona profilaktyce i bezpieczeństwu młodzieży. W spotkaniu wzięło udział ponad 130 osób, w tym nasz Ośrodek. Debata zorganizowana została przez włodawską Komendę Policji we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, Powiatową Stacją Sanitarno–Epidemiologiczną oraz Publicznym Gimnazjum Nr 1 we Włodawie.


WYSTAWA JAKUBA I MARIANA SOBIECKICH
14.11.2013 - WŁODAWADość dużą grupą z naszego Ośrodka wybraliśmy się poobcować ze sztuką we włodawskich galeriach. WDK tym razem zaoferował ciekawą wystawę fotografii Jakuba i Mariana Sobieckich z Orchówka. Prace dość proste, ale efektowne- ukazujące najskrytsze zakątki Włodawy i okolic.


WARSZTATY FLORYSTYCZNE
12.11.2013 - WŁODAWAWarsztat Terapii Zajęciowej we Włodawie zorganizował warsztaty florystyczne. Kilku uczestników z naszego Ośrodka, uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr1 oraz uczestnicy WTZ we Włodawie w bardzo miłej atmosferze mieli możliwość poznać technikę układania bukietów. Każdy z uczestników samodzielnie skomponował kompozycję kwiatową, która później została wyeksponowana w widocznym miejscu.


WYBORY DO RADY UCZESTNIKÓW
12.11.2013 - WŁODAWAJak co roku w naszym Ośrodku odbyły się wybory do Rady Uczestników. Kandydowało do niej 17 osób. Głosowanie odbyło się na kartach do głosowania i miało charakter tajny. Po przeliczeniu głosów do Rady Uczestników wybrano następujących uczestników: Katarzyna Furman, Robert Barzycki, Wiesław Poljański, Maciej Baj i Mariusz Kołodziej.


PAMIĘTAMY O NASZYCH BLISKICH
31.10.2013 - WŁODAWAZ okazji zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych wybraliśmy się na cmentarz we Włodawie, aby uczcić pamięć swoich najbliższych, przyjaciół oraz byłych uczestników. Zapaliliśmy znicze na włodawskim cmentarzu wojskowym. Wyjście te było okazją do zadumy i zastanowienia się nad przemijającym życiem.


WYCIECZKA DO MUZEUM W ROMANOWIE
29.10.2013 - ROMANÓWPo raz drugi zorganizowaliśmy wycieczkę do Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie. Obejrzeliśmy miejsca, w których żył i tworzył J.I. Kraszewski. Wyprawa ta wywarła na nas duże wrażenie oraz była żywą lekcją historii.


GRZYBOBRANIE
28.10.2013 - HANNAJesienne grzybobranie to tradycja, tak i my zorganizowaliśmy wyprawę na grzyby do Hanny. Wyjazd poprzedzony był pogadanką na temat grzybów jadalnych i trujących. Podczas zbierania dopisywała miła atmosfera, a całość zbiorów przekazano na pracownie kulinarną. Wyprawa ta poszerzyła widzę uczestników na temat grzybów, a także była wspaniałą okazją do nauki i zabawy.


WYSTAWA PT.,,PISANIE IKON" W MBP
23.10.2013 - WŁODAWA
Obejrzeliśmy wyjątkową wystawę ,,Pisanie Ikon” w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Ikony wykonane zostały przez osadzonych w Zakładach Karnych z całej Polski w ramach I Ogólnopolskiego Konkursu Pisania Ikon. Prezentowane prace są indywidualną interpretacją ikon Trójcy Świętej, Jezusa Chrystusa, Matki Bożej i Świętych Cerkiewnych. Wykonane zostały różnorodnymi technikami z zastosowaniem materiałów t.j.: papier, płótno i drewno; jednakże z zastosowaniem podstawowych zasad pisania ikon.


WYJŚCIE DO PIZZERII
23.10.2013 - WŁODAWAZorganizowaliśmy wyjście do pizzerii ,,Kameleon''. Każdy miał możliwość samodzielnie wybrać pizzę wg gustu i smaku. Miło i smacznie spędziliśmy czas.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIAŁEJ LASKI
23.10.2013 - WŁODAWANa zaproszenie Pani Prezes Koła Polskiego Związku Niewidomych braliśmy udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Spotkanie miało miejsce w Młodzieżowym Domu Kultury. Zebranych powitała prezes Zarządu Koła Pani Maria Wołoszyn. Spotkanie odbyło się w miłej i serdecznej atmosferze, uświetnił je występ solistek Alicji Karpiuk i Karoliny Dyduch z zespołu wokalnego „Cisza” z Młodzieżowego Domu Kultury we Włodawie oraz zespół „Kresowianki” z repertuarem patriotycznym.


WARSZTATY RĘKODZIELNICZE
08.10.2013 - HOŁOWNO
Wybraliśmy się drugą turą do Hołowna tym razem na warsztaty rękodzielnicze. Przeszliśmy krótki kurs wykonywania kwiatów ze słomy. Po zajęciach zorganizowaliśmy ognisko, piekliśmy kiełbaski, było bardzo miło i z pewnością tam wrócimy...


INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2013/2014 UTW
12.10.2013 - WŁODAWA

Działający przy Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Uniwersytet Trzeciego Wieku we Włodawie 12 października rozpoczął kolejny 2013/2014 rok akademicki. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Zbigniew Matuszczak Poseł na Sejm RP, Starosta Włodawski Wiesław Holaczuk,  Prorektor WSSMiKS w Chełmie Prof. dr hab. Edward Olszewski, Urszula Rudko Dyrektor  Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Włodawie, Janina Zarczuk Kierownik ZUS we Włodawie. Nasz Ośrodek również uczestniczył w tym ważnym dniu. Uroczystość była urozmaicona oprawą muzyczno-śpiewającą. Wystąpił zespół „maluchów" i młodzieży ze szkoły nr 3 ,zespół „Wrzos” , zespół „Seniorki” z Dubeczna i zespół „Młodzież po 50-siątce” z Gminnego Ośrodka Kultury w Dubience.


PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM
04-05.10.2013 - WŁODAWA
Poleskie Stowarzyszenie Wsparcia Społecznego ,,Nasz Dom’’ działające przy DPS ,,Senior’’ w Różance było współorganizatorem ogólnopolskiej akcji „Podziel się posiłkiem” organizowanej w dniach 04-05 października 2013 roku przez Banki Żywności i Danone. ,, Podziel się Posiłkiem” to najpopularniejsza forma pomocy niedożywionym dzieciom. W ciągu dwóch dni wolontariusze zebrali 1 485 kg produktów spożywczych, które trafiły do osób potrzebujących i instytucji. W akcję zaangażował się Nasz Ośrodek ,wolontariusze z ZSZ Nr 1 i II LO we Włodawie oraz członkowie Stowarzyszenia ,,Nasz Dom’’.


ŚWIETO PIECZONEGO ZIEMNIAKA
03.10.2013 - RÓŻANKA
Na zaproszenie DPS ,, Senior '' w Różance wzięliśmy udział w corocznym ognisku z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka. Było kilka grup z różnych ,zaprzyjaźnionych DPS-ów. Również nasz zespół ,,Iskra'' zaśpiewał kilka utworów. Poczęstunek, występy artystyczne, konkursy i wiele atrakcji zapewnił nam DPS ,, Senior''.


WYJŚCIE NA WYSTAWY
02.10.2013 - WŁODAWA
W piękny jesienny dzień zorganizowaliśmy wyjście do włodawskich galerii. Obejrzeliśmy prace Jana Pawłowskiego – rzeźbiarza z Włodawy oraz prace rysunkowe wykonane przez Andrzeja Nowaka – młodego artysty z Dołhobród, którego ekspozycję obejrzeliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie.


DZIEŃ CHŁOPAKA
30.09.2013 - WŁODAWA
Koleżanki z Naszego Ośrodka zaskoczyły nas tego dnia. Każdy z Panów dostał drobny upominek. Dzień spędziliśmy śpiewając wspólnie karaoke i racząc się słodkim poczęstunkiem.


WYJŚCIE DO CUKIERNI ,,PTYŚ''
24.09.2013 - WŁODAWAWybraliśmy się z grupą do cukierni ,,Ptyś''. Skosztowaliśmy po ciastku, każdy wg gustu oraz wypiliśmy oranżadę. Było słodko i bardzo miło.


FESTIWAL III KULTUR
20.09.2013 - WŁODAWA
Grupa z naszego Ośrodka wybrała się na Festiwal Trzech Kultur. Pogoda jak co roku nie dopisała, ale nie przeszkodziło to w miłym spędzeniu czasu. Bardzo ciekawa oferta kulturalna festiwalu ściągnęła wielu turystów. Obejrzeliśmy fantastyczne przedstawienie ,,Opowieści króla Salomona"”, przeszliśmy po deptaku zapełnionym licznymi kiermaszami.WYCIECZKA DO KRAINY RUMIANKU
19.09.2013 - HOŁOWNO

Uczestnicy naszego Ośrodka wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do Krainy Rumianku we wsi Hołowno. Uczestniczyliśmy w warsztatach wypieku pierników. Poznaliśmy historię piernika toruńskiego, przepis i sposób wykonania. Każdy z nas miał możliwość własnoręcznie ulepić i ozdobić swój wyrób piernikowy. Najprzyjemniejszym momentem była oczywiście degustacja.


SPOTKANIE POETYCKIE
16.09.2013 - WŁODAWAW naszym Ośrodku zorganizowaliśmy Spotkanie poetyckie. Gościły u nas Teresa Ciodyk i Czesława Demczuk poetki należące do Stowarzyszenie Twórców Kultury Nadbużańskiej we Włodawie. Wysłuchaliśmy wierszy naszych gości, następnie wspólnie odczytaliśmy zgromadzoną poezję naszych uczestników Anety Delmanowicz i Mariusza Kołodzieja. Bardzo klimatyczne spotkanie, pełne emocji skłaniające do przemyśleń...


INTEGRACYJNY RAJD ROWEROWY
12.09.2013 - WŁODAWA, SOBIBÓR, ŻŁOBEK, OKUNINKA
Na zaproszenie Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „EFEKT„ i Warsztatów Terapii Zajęciowej we Włodawie wzięliśmy udział w Integracyjnym rajdzie rowerowym. Trasa przebiegała: Włodawa – Sobibór – Żłobek - Okuninka – Włodawa. Cały rajd zakończył się wspólnym grillem i zabawą w WTZ Włodawa.


WARSZTATY ARTYSTYCZNE W STKN
09-13.09.2013 - WŁODAWA


Uczestniczyliśmy w corocznych Warsztatach Artystycznych dla osób niepełnosprawnych organizowanych przez Stowarzyszenie Twórców Kultury Nadbużańskiej. Dwóch uczestników reprezentowało nasz Ośrodek i mogło podszkolić się w sztuce malarskiej, pod okiem fachowców.


WYCIECZKA DO ROMANOWA
27.08.2013
Zorganizowaliśmy wycieczkę, do pałacu w pobliskim Romanowie. Zwiedziliśmy komnaty, kaplicę oraz park w którym mieszkał i tworzył sam Ignacy Kraszewski. Miejsce naprawdę pełne inspiracji...


ZWIEDZANIE CERKWI WŁODAWSKIEJ
09.08.2013 - WŁODAWAKorzystając z okazji ,,Otwartych Drzwi'' do prawosławnej świątyni we Włodawie, mieliśmy okazję zwiedzić Cerkiew od wewnątrz. Przepiękne malowidła, freski i skarby prawosławnej religii, aż zapierały dech w piersiach. Na pamiątkę, zrobiliśmy liczne fotografie.


WYJŚCIE NA LODY
09.08.2013 - WŁODAWA
Wybraliśmy się do lodziarni Kacperskiego całą grupą z Ośrodka. Upalne lato daje się odczuć wyraźnie, trzeba się ochłodzić-a lody są wyśmienite na taką pogodę.


WYSTAWA W WDK
07.08.2013 - WŁODAWAObejrzeliśmy wystawę rękodzieła chińskiego uwiecznionego w fotografii. Przepiękne przedmioty sztuki użytkowej, lampy z kości słoniowej, biżuteria i inne wspaniałe rzeczy można było obejrzeć w WDK Włodawa.


BIWAK NAD JEZIOREM BIAŁYM
31-01.08.2013 - OKUNINKA
Zorganizowaliśmy biwak nad Jeziorem Białym w Ośrodku ''PROMYK,,. Grupa 10-osobowa wraz z opiekunami bawiła się na biwaku, kąpiele, plażowanie, wspólne ognisko wieczorem, spacer wokół Jeziora to wspaniały pomysł na spędzenie czasu w letnie dni. Wkrótce kolejna grupa będzie miała możliwość spędzenia w ten sposób czasu ...


,,FILOZOFIA TROSKI''
04.07.2013 - RÓŻANKA
Na zaproszenie Domu Pomocy Społecznej ,,Senior'' w Różance Powiatowy Ośrodek Wsparcia ,,Przystań'' we Włodawie wziął udział w odsłonięciu rzeźby ,,Filozofia troski'' wykonaną przez rzeźbiarzy z STKN. Tę wspaniałą imprezę uświetnił zespół wokalno – instrumentalny ,,Iskra'' z naszego Ośrodka, który śpiewem i muzyką bawił cały DPS i zaproszonych gości. Muzyka była przeplatana różnymi konkursami. Był również pyszny obiad i poczęstunek.


VII NADBUŻAŃSKI INTEGRACYJNY FESTIWAL MUZYCZNY
03.07.2013 - KODEŃW tym festiwalu wzięło udział 20 placówek z terenu województwa lubelskiego, zajmujących się rehabilitacją niepełnosprawnych. Już po raz VII zespół wokalno -instrumentalny z naszego Ośrodka ,,Iskra'' wziął udział w przeglądzie twórczości artystycznej i zaprezentował trzy utwory. Po zaprezentowaniu się na scenie zostaliśmy zaproszeni na obiad i poczęstunek . Każdy z uczestników otrzymał drobny upominek.


ODWIEDZINY JEDNOSTKI RATOWNICZO -GAŚNICZEJ WE WŁODAWIE
28.06.2013 - WŁODAWA
Uczestnicy z naszego Ośrodka z opiekunami wybrali się do Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej we Włodawie. Zapoznaliśmy się ze sprzętem do ratowania ludzi, zwierząt i przyrody. Dowiedzieliśmy się o pracy strażaków, jak również poznaliśmy stanowisko dowodzenia. Pozostały miłe wspomnienia i wzbogacenie wiedzy na temat pracy zawodowej strażaków.


VI SPARTAKIADA LEKKOATLETYCZNA
27.06.2013 - KRASNYSTAW

Na zaproszenie Krasnostawskiego Stowarzyszenia Zdrowia Psychicznego i Pomocy Społecznej pojechaliśmy na VI Spartakiadę Lekkoatletyczną Osób Niepełnosprawnych do Krasnegostawu. W bieżącym roku do rywalizacji przystąpiło trzynaście drużyn w pięciu konkurencjach. Startowaliśmy w następujących dyscyplinach sportowych: skok w dal - III miejsce, rzut piłką lekarską, bieg na 60m - III miejsce, bieg sztafety 4x100 - I miejsce, przeciąganie liny.


„SYMFONIA”
04.06 – 09.07.2013 - WŁODAWA

Pod takim tytułem wspólnie z Zakładem Karnym we Włodawie realizowany był projekt, w którym udział wziął nasz Ośrodek. Głównym celem programu była nauka gry na instrumentach takich jak: gitara akustyczna i keyboard oraz zapoznanie uczestników zajęć z podstawami i terminologią muzyczną. Cel powyższy został osiągnięty dzięki zajęciom, które odbywały się w Zakładzie Karnym, w pracowni muzycznej. Nasi uczestnicy swoje pasje muzyczne będą mogli kontynuować w zespole „Iskra”, działającym przy naszym Ośrodku.


WYJŚCIE NA LODY
20.06.2013 - WŁODAWAPrzyszedł czas letni i ciepłe dni w związku z tym zorganizowaliśmy wyjście na lody do Lodziarni Kacperskiego. Uczestnicy skosztowali pyszne lody i gofry. Czas spędziliśmy bardzo przyjemnie.


WYJAZDY NAD JEZIORO BIAŁE
CZERWIEC - OKUNINKA
W okresie letnim organizujemy wyjazdy nad J. Białe na Ośrodek „Promyk”. Uczestnicy w ramach Ergoterapii wykonują prace porządkowe na placu ośrodka. Również grilujemy, pieczemy kiełbaski na ognisku. Często też chodzimy na spacery do okoła jeziora.


„NIE-POROZUMIENIE”
18.06.2013 - WŁODAWAPod tym tajemniczym tytułem kryje się wystawa dwóch włodawskich artystów Renaty i Mariusza, którzy w bardzo ekspresyjny sposób przedstawili otaczający ich świat. Rzeźba i malarstwo to techniki, które oni reprezentują. Wystawa miała miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie. Bardzo przypadła naszym uczestnikom do gustu, gdyż było to pogranicze rzeczywistości i fantazji.


XII FESTYN INTEGRACYJNY W SZKOLE SPECJALNEJ
06.06.2013 - WŁODAWA
We Włodawie miał miejsce XII Festyn Integracyjny organizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy we Włodawie i Włodawski Dom Kultury. Były pokazy artystyczne, liczne konkursy i kiermasze prac, w tym również naszego ośrodka. Każdy z uczestników mógł zobaczyć jak wyglądała kiedyś praca na roli i gospodarstwie domowym.


AUTOKAROWA PIELGRZYMKA
29.05.2013 - WĄWOLNICA
W Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy odbyła się XIV Pielgrzymka Środowiska Pomocy Społecznej województwa lubelskiego. Jak co roku, na pielgrzymim szlaku nie zabrakło mieszkańców Domu Pomocy Społecznej ,,Senior’’ w Różance oraz uczestników naszego Ośrodka. Koncelebrze Mszy Św. przewodniczył i homilię wygłosił Ks. Arcybiskup Stanisław Budzik z Diecezji Lubelskiej. Po części sakralnej wszyscy wzięli udział w pikniku integracyjnym. Nie zabrakło wspólnej zabawy tanecznej ani przepysznych dań z grilla.


SUKCES JOWITY
21-23.05.2013 - BOCHNIAJowita Ochnio uczestniczka z naszego Ośrodka wzięła udział w VI Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem’’ w Bochni, do którego zakwalifikowała się jako jedna z nielicznych z województwa lubelskiego. Na Festiwalu zaśpiewała utwór „Czas nas uczy pogody’’ dzięki, któremu uzyskała wyróżnienie i jednocześnie możliwość uczestnictwa w Gali laureatów. Otrzymała również nagrodę specjalną - tablet ufundowany przez jednego z jurorów Marka Piekarczyka. Festiwalowi towarzyszyły warsztaty muzyczne dla osób niepełnosprawnych i młodzieży, które prowadzili znani artyści m.in. Artur Barciś, Anna Rusowicz, Dorota Osińska, Adrianna Biedrzyńska oraz Marek Piekarczyk.


„CINEMA”
18.03 - 10.06.2013 - WŁODAWA

Pod takim tytułem realizowany był wspólnie projekt z Zakładem Karnym we Włodawie, w którym udział wziął Powiatowy Ośrodek Wsparcia „Przystań”. Uczestnicy brali udział w projekcji filmów wyświetlanych w sali telewizyjnej na terenie biblioteki oraz w sali włodawskiego kina. Po projekcji filmu realizowane były zajęcia z zakresu art-terapii, podczas których prowadzona była dyskusja na temat obejrzanego filmu. Koordynatorem projektu ze strony POW był Robert Bujalski. Udział w programie był atrakcyjnym sposobem na konstruktywne spędzenie wolnego czasu, a także okazją do poszerzenia wiedzy w zakresie kinematografii i sztuki filmowej.


„OTWARTE SERCA”
01.04 - 07.06.2013 - WŁODAWAWspólnie z Zakładem Karnym we Włodawie realizowany był projekt, którego głównym celem była terapia zajęciowa skazanych z osobami niepełnosprawnymi. Nasi uczestnicy brali udział w warsztatach plastycznych i muzycznych na terenie zakładu karnego, a także w poszczególnych pracowniach w Ośrodku. Było wiele zabawy dla obu stron projektu, z czego bardzo zadowoleni byli skazani i uczestnicy. Wszyscy osobiście docenili jak ważna jest harmonia oparta na wzajemnym poszanowaniu w niesieniu pomocy, bez względu na to, czy jesteśmy beneficjentami pomocy, czy też odwrotnie.


TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ
23.05.2013 - KRASNYSTAW
Na zaproszenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Krasnymstawie braliśmy udział w VI Turnieju Piłki Nożnej. Do rywalizacji zgłosiły się drużyny z Lublina, Chełma, Włodawy i Krasnegostawu. Ugoszczono nas gorącym daniem na świeżym powietrzu. Turniej był na wysokim poziomie, a rywalizacja była fair play. Nasza drużyna po zaciętej rywalizacji zajęła V miejsce.


MALARSTWO FRANCISZKA MAZURKA
16.05.2013 - WŁODAWARaz w miesiącu odwiedzamy galerię. Tym razem była to wspaniała wystawa chełmskiego artysty Franciszka Mazurka, która miała miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie. Prace wspaniałe, wielkoformatowe - pamiątka z podróży po egzotycznych krajach.


WYJŚCIE NA BASEN
13.05.2013 - WŁODAWAW ramach aktywnego spędzania czasu raz w miesiącu organizujemy grupowe wyjście do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włodawie na basen. W nowej pływalni prowadzimy zajęcia nauki pływania dla uczestników naszego Ośrodka.


HERBATKA Z TUWIMEM
10.05.2013 - WŁODAWA

Taki tytuł przyświecał spotkaniu bibliotekarzy oraz twórców kultury i sztuki w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie w związku z obchodami Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Muzycznym uświetnieniem tej imprezy zajęły się osoby niepełnosprawne z Powiatowego Ośrodka Wsparcia "ISKRA" pod kierownictwem Roberta Bujalskiego wraz ze skazanymi z grupy "Przedział dla niepalących". Zgrana współpraca obu zespołów wielokrotnie była już prezentowana w środowisku lokalnym i tym razem była świetną okazją, aby przedstawić swoje możliwości i pomysły oraz uzewnętrznić wartości artystyczne. Przemiłe spotkania upłynęło w atmosferze zadumy i wspomnieniu o wielkim poecie Julianie Tuwimie.


OGNISKO NAD JEZIOREM BIAŁYM
25.04.2013 - WŁODAWAPod koniec miesiąca zorganizowaliśmy ognisko nad Jeziorem Białym w naszym Ośrodku „Promyk”. Pogoda nam dopisała, słonko świeciło, a my ze smakiem skosztowaliśmy upieczoną na ognisku kiełbaskę. Było miło.


WYSTAWA POWSTANIA STYCZNIOWEGO
11.04.2013 - WŁODAWAW czwartek byliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie na spotkaniu z Panem Mieczysławem Tokarskim, który opowiadał nam o Powstaniu Styczniowym, a także o historii Włodawy i okolic. Wszyscy słuchaliśmy opowieści w skupieniu, ponieważ byliśmy zachwyceni historią naszego regionu. Mieliśmy także okazję obejrzeć wystawę pocztówek, znaczków pocztowych, monet, medali, odznak, książek i czasopism z okresu Powstania Styczniowego ze zbiorów Pana Mieczysława. Mamy nadzieję, że takie spotkania będą organizowane częściej.


WYSTAWA ANDRZEJA SOROKI
09.04.2013 - WŁODAWANasz Ośrodek raz w miesiącu organizuje wyjście na wystawę. Włodawski Dom Kultury tym razem zaprezentował prace rysunku Andrzeja Soroki, młodego włodawskiego twórcy. Uczestnicy byli pod wrażeniem,ponieważ była to głównie fantastyka i prace z wyobraźni.


ŚNIADANIE WIELKANOCNE
28.03.2013 - WŁODAWAW Wielki Czwartek, jak co roku w naszym Ośrodku odbyło się Śniadanie Wielkanocne. We wspólnym gronie uczestnicy, Pani Dyrektor oraz kadra złożyliśmy sobie życzenia i spożyliśmy potrawy wielkanocne, przygotowane w ramach terapii kulinarnej przez uczestników. Atmosfera była niezwykle rodzinna.


KIERMASZ WIELKANOCNY
24.03.2013 - WŁODAWAW Niedzielę Palmową we Włodawskim Domu Kultury odbył się Kiermasz Wielkanocny. Można było zakupić przepiękne, świąteczne dekoracje, jaja, obrusy, stroiki itd. wykonane przez uczestników naszego Ośrodka; Warsztatów Terapii Zajęciowej we Włodawie; Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego we Włodawie i członków Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej we Włodawie. Każdy miał możliwość spróbować własnych sił przy zdobieniu pisanek i robieniu ozdób wielkanocnych.


DZIEŃ KOBIET
08.03.2013 - WŁODAWA

Wszyscy mężczyźni z Naszego Ośrodka łącznie z terapeutami obdarowali „płeć piękną” symbolicznym tulipanem oraz życzeniami. Wszystkim Paniom w dniu ich Święta życzyliśmy wszystkiego dobrego, mniej zmartwień i więcej słońca, na co dzień. Ten dzień spędziliśmy w wyjątkowej atmosferze ciepła, życzliwości, każda z Pań czuła się tego dnia wyjątkowa.


WYJŚCIE NA BASEN
28.02; 18.03.2013 - WŁODAWA
Po raz pierwszy wybraliśmy się na krytą pływalnię we Włodawie. Zbliża się wiosna więc trochę aktywności jest wskazane. Zaczęliśmy od jednej grupy, w przyszłości planujemy zorganizować kolejne. Przez dwie godziny przebywaliśmy w wodzie pod okiem opiekunów i ratowników WOPR. Chodziło głównie o oswojenie psychiczne z wodą, tak aby przebywanie w środowisku wodnym stanowiło przyjemność oraz dobrą zabawę. Być może z czasem nabierzemy trochę pewności w wodzie i nauczymy się pływać.


WYJŚCIE NA WYSTAWĘ
26.02.2013 - WŁODAWA
Wybraliśmy się do WDK na wystawę malarstwa Mirosława Makaruka pt .,, Retrospekcja”. Prace przedstawiają głownie pejzaż i martwą naturę. Korzystając z pięknej pogody wstąpiliśmy również do Muzeum Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego. Zwiedziliśmy Wielką i Małą Synagogę jak również czasową wystawę ,,Chłopskie Pielgrzymowanie”. Zobaczyliśmy jak w dawnych czasach odbywały się pielgrzymki. Mogliśmy też zobaczyć dawne narzędzia służące do pracy na roli i w domu. Wystawa bardzo dotarła do nas, gdyż większość z naszego Ośrodka ma sentyment do wsi.


DRUGA EDYCJA ,,SZANSY NA SUKCES”
25.02.2013 - WŁODAWA


W drugiej edycji ,,Szansy na sukces” wzięło udział dziesięcioro uczestników. W jury zasiedli: Instruktor terapii zajęciowej Anna Sweklej, Terapeuta Grzegorz Bieliński, Kierowca Bogdan Czelej i Przewodnicząca Rady Uczestników Katarzyna Furman. I miejsce z wyróżnieniem otrzymała Justyna Prabucka zaś pozostali uczestnicy zajęli I miejsca.


FERIE Z WDK
18-20.02.2013 - WŁODAWAZ okazji ferii zimowych Włodawski Dom Kultury zaoferował mieszkańcom Włodawy darmowe projekcje wszystkich części popularnego filmu ,,Władca pierścieni”. Uczestnicy naszego Ośrodka z zainteresowaniem obejrzeli wszystkie trzy części.


ZABAWA WALENTYNKOWA
14.02.2013 - WŁODAWA
Walentynki to szczególne święto, w naszym Ośrodku organizujemy z tej okazji zabawę. Wspólnie przetańczyliśmy wiele piosenek, odbyły się konkursy przygotowane specjalnie na tę uroczystość. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku i orzeźwiających napojów. Każdy z nas dostał walentynkowy liścik. Ach, jak hasaliśmy wśród serduszek... .Zobaczcie sami!!!


BAL KARNAWAŁOWY
07.02.2013 - BIAŁA PODLASKA

Na zaproszenie Domu Środowiskowego przy Ośrodku Misericordia Caritas z Białej Podlaski Powiatowy Ośrodek Wsparcia ,,Przystań”we Włodawie bawił się na corocznym Balu Karnawałowym. Zabawa odbyła się w sali konferencyjnej byłego Urzędu Wojewódzkiego. Wspólnie bawiły się osoby niepełnosprawne z różnych Domów Środowiskowych i Ośrodków Wsparcia. Takie spotkania są bardzo ważne, gdyż podczas nich osoby niepełnosprawne czują się potrzebne i ich poczucie wartości wzrasta. Karnawałowa muzyka, wielobarwne stroje, pyszne przekąski sprawiły, że zabawa na długo zapadnie w pamięci wielu osób.


WYJŚCIE DO MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ
28.01.2013 - WŁODAWA
Uczestnicy POW ,,Przystań'' we Włodawie z opiekunami wybrali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej, która została gruntownie zmodernizowana. Podzielono ją na trzy działy: muzyka, obraz i słowo. Zobaczyliśmy jak funkcjonuje system komputerowy w bibliotece i zostaliśmy oprowadzeni po czytelni internetowej, dziale dziecięcym, ogólnym i regionalnym. Na holu można było zobaczyć wystawę poświęconą rozbudowie biblioteki oraz oddzielną wystawę dotyczącą twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego. Z pewnością po tej wizycie niejeden z nas sięgnie po literaturę.


SPOTKANIE POETYCKIE
25.01.2013 - WŁODAWA
W piękny zimowy dzień odwiedziła nas poetka, należąca do STKN we Włodawie Teresa Ciodyk. Poetka w ciepłej atmosferze przedstawiła nam swoją twórczość, zaprezentowała kilka wierszy i opowiedziała o swoim życiu. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się o sposobie pisania wierszy, o inspiracjach i natchnieniu, które do stworzenia kilku zgrabnych słów są niezbędne. Miły nastrój, świece i wspólne uśmiechy sprawiły, że będziemy długo pamiętać to spotkanie i choć jeden lub jedna z nas sięgnie po kawałek kartki i pióro...


ZABAWA KARNAWAŁOWA W OŚRODKU
24.01.2013 - WŁODAWA

W naszym Ośrodku jak co roku odbyła się huczna zabawa karnawałowa. Bawiliśmy się przy najnowszych przebojach karnawału, były tańce, konkursy i słodki poczęstunek. Zabawa była bardzo udana, dowodem są piękne zdjęcia i wspomnienia...


SPOTKANIE OPŁATKOWE W KOLE NIEWIDOMYCH
23.01.2013 - WŁODAWA
W Kole Niewidomych i Niedowidzących odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe poprzedzone Mszą Świętą w Kościele Serca Jezusowego. W miłym towarzystwie wspólnie odśpiewano kolędy i podzielono się opłatkiem.


DZIEŃ BABCI I DZIADKA
21-22.01.2013 - RÓŻANKA
Grupa uczestników z opiekunem udała się do Domu Pomocy Społecznej ,,Senior'' w Różance by razem z pensjonariuszami DPS przeżywać Dzień Babci i Dzień Dziadka. Zostały wręczone laurki wykonane przez uczestników POW ,,Przystań'' we Włodawie. Były podziękowania i słodki poczęstunek.


SZANSA NA SUKCES
18.01.2013 - WŁODAWA

W naszym Ośrodku odbyła się I edycja "Szansy na sukces". Dziewięciu uczestników po wylosowaniu przez siebie piosenki i wysłuchaniu oryginalnej wersji przystąpiło do wykonania swojego utworu. Po występach jury w składzie: Dyrektor Dorota Ostrowska, Terapeuta Jolanta Madej i Przewodnicząca Rady Uczestników Katarzyna Furman udały się na burzliwe obrady. Pierwsze miejsce z wyróżnieniem otrzymali Wiesław Poljański i Jowita Ochnio, zaś wszyscy pozostali wykonawcy zajęli I miejsca.


GRILL W KISZARNI
16.01.2013 - ORCHÓWEKW Orchówku na Kiszarni zorganizowaliśmy zimowego grilla. Pomimo dużego mrozu, miło spędziliśmy czas, a gorąca herbata i kiełbaski z grilla rozgrzewały nasze zimowe nastroje. Bawiliśmy się świetnie.


ZABAWA KARNAWAŁOWA
08.01.2013 - WŁODAWA
Na zaproszenie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego we Włodawie kilku uczestników naszego ośrodka z opiekunem wybrało się na zabawę karnawałową pt ,,U Królowej Śniegu '' Przy dźwiękach muzyki świetnie się bawiliśmy, były konkursy, piekne stroje i cukierki. Będziemy bardzo miło wspominali te chwile.


patrz Archiwum


Powiatowy Ośrodek Wsparcia "PRZYSTAŃ" ul. Piłsudskiego 64A 22-200 WŁODAWA woj.lubelskie tel./fax 082 572-18-12
e-mail:powwlodawa@wp.pl